tlustykocour blog montessori a drevene hracky

Montessori a dřevěné hračky

Proč jsou hračky pro děti důležité?

Tlustý Kocour pátral do minulosti, aby zjistil, jaké hračky jsou pro děti nejlepší. Kdo si hraje nezlobí, říkaly už naše babičky. To platí jen dokud se děti o hračky nezačnou prát a mlátit se s nimi po hlavě. Výběr hračky může ovlivnit rozvoj a chování vašeho dítěte. Některé hračky vzbuzují v dětech rošťáctví, jiné zase podporují jejich myšlení a kreativitu.

Co je to montessori?

Tak pěkně popořádku. Název montessori je odvozen od příjmení italské lékařky a pedagožky Marie, která žila na počátku 20. stol. Založila školku pro sociálně slabší děti, kde se při výchově řídila mottem „Pomoz mi, abych to dokázal sám.“ Učila děti samostatnosti, kreativitě a zodpovědnosti za své činy. Zastávala názor, že si děti na všechno přijdou samy, jen potřebují, aby je ze začátku někdo popostrčil. Děti by se neměly bát dělat chyby, ale musí si je zároveň uvědomovat.

Jak fungují?

Tento typ školy měl děti připravit na reálný život, který není vždy růžový. V zásadě šlo o náhradu memorování vyučované látky, porozuměním dané problematice skrze praxi či názornou ukázkou za účelem zvýšení adaptability dětí na nové situace a nové lidi. Učitelé v Montessori školách nejsou vnímáni jako autorita, ale jako rovnocenní parťáci. Děti jsou respektovány jako samostatně se vyvíjející bytosti. K výuce se pro názorné ukázky používají speciální pomůcky a hračky.

Co jsou to montessori hračky a čím jsou se liší od běžných hraček?

Montessori hračky pro děti předškolního věku jakékoli hračky zaměřené na smysly a přednostně vyrobené z přírodních materiálů jako dřevěné hračky, dále logické a deskové hry a hlavolamy. Základem je například motorická dřevěná kostka

Jak vybírat hračky?

Při výběru hraček se nenechte zlákat prvním dojmem, ale zvažujte i přidanou hodnotu hračky. Cvičí motoriku, paměť, kognitivní schopnosti? V ideální případě by měla ještě splňovat estetické požadavky, tzn. nehyzdit prostředí, ve kterém se pohybujete, abyste si k ní i vy sami nevytvořili negativní vztah. Vybírejte pečlivě to nejlepší, aby vám vaše děti mohly v budoucnu poděkovat. 

Tlusty kocour sleva 100Kč hračky

Získejte 100Kč na dárky!

Ušetřete na dárcích. Slevu k nákupu dostanete, za jednoduchou registraci

Platí při nákupu nad 1000Kč. Neplatí pro kategorii RC modely a zlevněné zboží. Přečtěte si Zásady zpracování osobních údajů.